6

Higjiena intime – Këshilla praktike

Higjiena Intime

Mbroni ekuilibrin e PH të vaginës pa bërë dush

Normalisht, pH i vaginës është rreth 3.8 deri në 4.5, por bërja e dushit  mund të ndërhyjë në nivelet e pH , duke zvogëluar aciditetin dhe duke prishur biomën e shëndetshme vaginale – përbërjen bakteriale të vaginës tuaj – dhe duke krijuar kështu një ambient të përshtatshëm për zhvillimin e infeksioneve bakteriale.

Nëse vagina juaj ka një erë të fortë ose të pakëndshme, vizitoni mjekun tuaj; dushi do të mbulojë vetëm erën pa kuruar problemin që e shkakton atë. Shmangni përdorimin e sapunëve ose pastruesve të ashpër në vulvë ose brenda vaginës, pasi këto gjithashtu kanë ndikim të madh në  ekuilibrin e shëndetshëm të pH.

 

 

Mbani një Dietë të Shëndetshme për Shëndetin Vaginal

Ndoshta nuk e keni kuptuar, por të ndjekurit e një diete të ekuilibruar, ushqyese dhe pirja e shumë lëngjeve, janë të dyja çelësi për shëndetin vaginal dhe riprodhues. Në fakt, disa ushqime mund të jenë efektive në trajtimin e problemeve shëndetësore të vaginës.

Kosi potencialisht mund të ndihmojë në parandalimin e infeksioneve të majave dhe ndihmon në trajtimin e tyre. “Jogurti është i pasur me probiotikë, veçanërisht kosi i thjeshtë grek, kështu që nëse një grua është e prirur ndaj infeksioneve të majave, marrja e një probiotiku që është i pasur me [bakterin] Lactobacilli, ose ngrënia e kosit të thjeshtë grek çdo ditë mund të jetë e dobishme”, shpjegon Millheiser.

Nëse jeni të prirur për infeksione të traktit urinar, studimi i botuar në korrik 2012 në revistën Archives of Internal Medicine sugjeroi se mund të jetë e dobishme të merrni një dozë të boronicës së kuqe çdo ditë.

 

-Praktikoni seks të sigurt për të mbajtur larg mikrobet e dëmshme

Përdorimi i prezervativëve – qoftë mashkull ose femër – gjatë seksit ndihmon në mbrojtjen kundër infeksioneve seksualisht të transmetueshme (SST), të tilla si HIV, herpes gjenital, sifilizi, gonorrea, lythat gjenitale dhe klamidia. Disa prej tyre, si HIV dhe herpes gjenital, nuk janë të kurueshme (nuk kanë shërim). Ndërsa të tjera, si Papilloma Virus (HPV) që shkakton lythat gjenitale, dihet se janë shkaktarë të kancerit.

Prezervativët duhet të ndryshohen kur kaloni nga seksi oral ose anal në seksin vaginal, për të parandaluar futjen e baktereve të dëmshme në vaginë. Ju gjithashtu duhet të shmangni ndarjen e lodrave seksuale me partnerin tuaj, vëren Millheiser, pasi ju mund të përhapni SST në atë mënyrë – veçanërisht HPV.

 

 

-Vizitoni Gjinekologun tuaj – ose Mjekun e Kujdesit Parësor – për kujdesin parandalues

Bërja e kontrolleve të rregullta gjinekologjike është thelbësore për ruajtjen e shëndetit tuaj të vaginës. Kongresi Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve rekomandon që gratë të kryejnë ekzaminimin e tyre të parë gjinekologjik në moshën 21 vjeç. Rekomandohet gjithashtu që gratë t’i nënshtrohen Pap-testeve duke filluar nga mosha 21 vjeç për të kontrolluar ndryshimet në qelizat vaginale që mund të tregojnë praninë e kancerit. Gjinekologët dhe shumë mjekë të kujdesit parësor janë trajnuar (specializuar) për të diagnostikuar sëmundjet dhe çrregullimet që mund të dëmtojnë vaginën ose sistemin tuaj riprodhues në tërësi.

 

-Trajtoni infeksionet kur ato shfaqen

Tre janë llojet më të zakonshme të infeksioneve vaginale: infeksionet fungale, vaginoza bakteriale dhe trikomoniaza. Nëse jeni të prirur ndaj infeksioneve mykotike dhe i njihni simptomat, është “në rregull të vetë-trajtohet me një ilaç pa recetë”, thotë Millheiser. “Por nëse simptomat nuk zhduken, atëherë duhet të shihni një specialist sa më shpejt të jetë e mundur.”

Ndërsa funget janë infeksione mykotike, vaginoza bakteriale shkaktohet nga rritje e shpejtë bakteriale në vaginë. Trikomoniaza është një infeksion i shkaktuar nga një parazit dhe transmetohet seksualisht. Trajtimi i këtyre infeksioneve është thelbësor sepse në të kundërt mund të çojë në probleme të pakëndshme, të dhimbshme dhe serioze të shëndetit riprodhues. Millheiser vëren se nëse tashmë keni një infeksion vaginal dhe më pas jeni i ekspozuar ndaj HIV, ju jeni mëse të prirur të infektoheni.

Vlen të përmendet se gratë që kanë diabet të pakontrolluar ose janë të infektuara me HIV shpesh mund të përjetojnë përsëritje të infeksione mykotike. “Nëse po përjetoni shumë infeksione fungale gjatë një viti, duhet të ekzaminoheni nga mjeku juaj për t’u siguruar që nuk ka asgjë më shqetësuese”, thotë Millheiser.

 

-Përdorni lubrifikant të mjaftueshëm, por jo vazelinë

Lubrifikimi është një pjesë e rëndësishme e marrëdhënieve seksuale. Pa të, lëkura e labias dhe vaginës mund të irritohet dhe të shkaktojë kruarje. Ndërsa lubrifikimi vaginal zakonisht ndodh natyrshëm gjatë ereksionit të femrave (tek femrat), disa gra nuk prodhojnë mjaftueshëm lubrifikant natyral. Në këtë rast, ato duhet të përdorin një lubrifikant artificial për të zvogëluar fërkimet dhe për të rritur kënaqësinë.

Nëse jeni duke u përpjekur të mbeteni shtatzënë, disa lubrifikantë mund të ndërhyjnë në spermatozoidë dhe sjellin vështirësi në të ngelurit shtatzënë, pohon Millheiser. Në këtë rast, ajo rekomandon përdorimin e një produkti me pH të balancuar të quajtur Pre-Seed. Nëse nuk po përpiqeni të mbeteni shtatzënë, lubrifikantët me bazë uji, me bazë silikoni dhe vaji nuk përbëjnë problem, në varësi të nevojave tuaja. “Nëse keni nevojë për pak lubrifikant, atëherë me bazë uji është i shkëlqyeshëm. Në të kundërt, kini parasysh të përdorni ato me bazë silikoni ose me bazë vaji”, thotë Millhesier.

Nëse përdorni prezervativë, mos përdorni një lubrifikant me bazë vaji – ato mund të shkaktojnë prishjen e latexit në prezervativ. Millheiser gjithashtu paralajmëron: “Asnjëherë mos vendosni vazelinë brenda vaginës tuaj. Kjo shkakton inflamacion dhe mund të sjellë fillimin e një infeksioni”.

-Zgjidhni veshjet me kujdes për të qëndruar e thatë

Vagina juaj duhet të qëndrojë e pastër dhe e thatë – dhe cfarë ju vishni ka shumë ndikim. Disa lloje të caktuara të pëlhurave dhe veshjet e ngushta krijojnë kushte të ngrohta dhe të lagështa në të cilat funget lulëzojnë. Vishni të brendshme pambuku dhe shmangni tangat. Nëse jeni të prirur për infeksione fungale, ndërroni sa më shpejt të jetë e mundur rrobat e lagura të banjës dhe rrobat e djersitura të stërvitjes.

Një këshillë nga Dr. Millheiser: “Nëse përjetoni shumë sekrecione gjatë ditës, merrni me vete dy palë të brendshme kur shkoni në punë ose shkollë dhe ndërrojini të brendshmet gjatë ditës. Kjo do t’ju ndihmojë të ndiheni më rehat dhe do të ndihmojë në parandalimin e infeksionit”.

 

 

-Të paturit e një  higjiene të mirë

Pas defekimit, pastrohuni nga përpara prapa për të shmangur ndotjen bakteriale të vaginës dhe për të ulur rrezikun e infeksionit të fshikëzës. Ndërroni jastëkët dhe tamponët rregullisht gjatë ciklit tuaj menstrual. Dr. Millheiser thotë se  është mirë të mbash peceta higjenike një ditore për të thithur sekrecionet  normale të vaginës për sa kohë që i ndryshon ato shpesh, megjithëse ajo shton se gratë që i veshin ato gjatë gjithë kohës mund të përjetojnë disa acarime vulvare.

Dr. Ardi Prushi
Përpunoi: Nensi Xhaxho

2 Responses

Leave Your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *